Mustafa thotë se partitë e tjera po i frikësohen rritjes së LDK-së

Periskopi.com Lajme

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se partitë e tjera po ia kanë frikën rritjes së Lidhjes Demokratike të Kosovës, prandaj edhe po i kërkojnë zgjedhjet e parakohshme.

Kryeministri këto deklarime i ka bërë në Deçan, ku LDK-ja pati ceremoninë e 27 vjetorit të themelimit të degës së saj në këtë komunë.

Mustafa pohoi edhe se përkundër që Deçani qeveriset nga një tjetër parti, investimet nga qendra nuk kanë munguar pasi LDK-ja është parti që mendon dhe punon vetëm për interesat e qytetarëve, transmeton Klani

“Deçani meriton të qeveriset nga LDK dhe ky është synim ynë”, tha Mustafa, duke shtuar se “kur ta kremtojmë 28 vjetorin e themelimit do ta kemi Deçanin nën përgjegjësinë dhe qeverisjen tonë”.

PDK i ‘vardiset” AAK-së

Periskopi.com Lajme

Deputeti i ‘pavarur’ sië e quan ai veten, e që ende është pjesë e Partisë Demokratike të Kosovës, Shaip Muja, i cili në vazhdimësi ka kritikuar matjen e territorit në marrëveshjen e Demarkacionit mes Kosovës dhe Malit të Zi, në emisionin Kontakt në Tribuna Channel, thotë se vetëm Ramush Haradinaj, kishte kauzë të vërtetë shpirtërore.

“Përveç një kauze të vërtetë shpirtërore që ka Haradinaj, të tjerët kanë bërë politikë. Ne jemi dy deputet unë nda PDK dhe Shpejtim Bulliqi nga LDK, kemi mbledhur fakte që ne humbin 82 kilometra katrorë”, tha Muja në Kontakt.

Muja kritikoi edhe kryeministrin Isa Mustafa, i cili sipas tij, do të duhej që këtë marrëveshje ta negocionte sërish me Malin e Zi.

AAK: Nesër vendimi përfundimtar për Haradinajn

Zëdhënësi i AAK-së, Muharrem Nitaj, në një prononcim nga Franca për KALLXO.com tha se kjo parti pret një vendim pozitiv nesër.

Periskopi.com Lajme

Nesër pritet që të merret vendimi për ish-kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili që nga 4 janari po mbahet në Francë, ku është ndaluar në bazë të një fletarresti ndërkombëtar të lëshuar nga shteti serb.

Një vendim i tillë ishte pritur të merrej në mars por ishte shtyrë për 6 prill për shkak se Serbia kishte ofruar prova të reja në synimin për ekstradimin e ish-komandantit të UÇK-së, të cilin e akuzon për krime lufte.

Zëdhënësi i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Muharrem Nitaj, në një prononcim nga Franca për KALLXO.com tha se AAK pret një vendim pozitiv nesër.

“Ajo çka presim ne është që përgjigja të jetë pozitive dhe Haradinaj të jetë i lirë në punën e tij dhe të kthehet në Kosovë”, tha Nitaj.

Ai për KALLXO.com ka sqaruar situatën e nesërme. Sipas tij nesër duhet të përfundohet e gjithë kjo procedurë.

“Seanca e nesërme është seancë përfundimtare, fjala e prokurorisë dhe palës mbrojtëse. Tash gjithçka varet nga trupi gjykues nëse do ta shpallë vendimin nesër apo do ta shpallë vendimin pas një kohe të caktuar, por ajo çka mund të them unë është që shqyrtimi I krejt lëndëve dhe materialeve përfundon nesër”, tha Nitaj,

KALLXO.com ka provuar të kontaktojë gjatë ditës edhe me avokatin e Haradinajt, Arianit Kocin, por nuk ka arritur.

Ramush Haradinaj është arrestuar më 4 janar të këtij viti nga autoritetet franceze. Me kërkesë të grupit parlamentar të AAK-së, Kuvendi i Kosovës ka shtyrë seancën që ishte paraparë të mbahej nesër për shkak të seancës së Haradinajt.

Kuvendi i Kosovës përmes një rezolute ka pezulluar bisedimet me Serbinë, deri në lirimin e plotë të Haradinajt.

Që nga dita e arrestimit e deri më sot në shumë qytete të Kosovës por edhe në Evropë janë zhvilluar protesta, ku është kërkuar lirimi i Ramush Haradinajt.

Hardinaj ishte arrestuar edhe në 2015 nga autoritet sllovene por që procedura e lirimit të tij kishte zgjatur shumë pak kohë.

Lekaj përsëritë një kërkesë të kahmotshme

Shefi i Grupit parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj ka thënë se zgjedhjet në Kosovë duhet të mbahen sa më parë.

Periskopi.com Lajme

 

Ai thekson se që nga konstituimi i Qeverisë LDK-PDK, të udhëhequr nga kryeministri Isa Mustafa ka pasur një varg problemesh e dështimesh.

Sipas Lekajt qeveria aktuale ka shkaktuar edhe skandale të shumta dhe serioze, duke iu referuar Marrëveshjes për Asociacionin dhe Marrëveshjes për Demarkacionin.

“Në  vendin tonë, për shkak të qeverisjes së keqe e dështake, me mijëra biznese veçanërisht të vogla madje edhe të mesme në vend të funksionimit janë ç’regjistruar dhe mbyllur, duke shkaktuar dhe rritur numrin edhe ashtu jashtëzakonisht të madh të papunëve! Po ashtu  edhe investimet e jashtme  janë në rënie të vijueshme!”, tha Lekaj.

Sipas shefit të Grupit parlamentar të AAK-së po bëhen dy dekada që nga çlirimi i vendit e gati dekada e parë që nga shpallja e pavarësisë dhe nuk kemi liberalizim për qytetarët e Kosovës, duke mbetur kështu vendi më i izoluar në Evropë.

Ai tha se shkaku esencial i dështimit të liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës nuk është, kinse, pezullimi i ratifikimit të Marrëveshjes për Demarkacionin, por dështimet qeveritare në fusha të ndryshme, veçanërisht në: harxhimet enorme dhe të panevojshme për numrin jashtëzakonisht të madh të ministrive, bordeve e agjencive; gjendja anarkike e kaotike në sistemin e drejtësisë, në shëndetësi, arsim sikundër në  ekonomi; humbja e rasteve gjyqësore të vlerave jashtëzakonisht të larta për shkak të   veprimeve pushtetare korruptive; korrupsioni gallopant në të gjitha sferat e jetës shoqërore, ekonomike, politike, arsimore, shëndetësore; dështimi i anëtarësimit të vendit tonë në UNESCO-n;  dështimi evident i realizimit të premtimeve megalomane zgjedhore, dështimi për reformimin e sistemit zgjedhor.

AAK habit me qëndrimin e saj për të enjten në seancën e Demarkacionit

Demarkacioni prit të dërgohet në Kuvend, më 6 prill, të enjten e javës së ardhshme. Bashkë me të edhe kundërshtimi i opozitës. Vetëvendosje ka treguar veprimet për ta ndaluar, AAK-ja nuk beson se votojnë as deputetët e mazhorancës, por nuk përmendin gazin lotsjellës.

Periskopi.com Lajme

Ka dy ditë që flitet se Demarkacioni me Malin e Zi do të dërgohet në Kuvend javën e ardhshme, apo sa më shpejt të jetë e mundur. E AAK-ja nuk e ka ndryshuar qëndrimin për Demarkacionin, por duket se nuk do e kundërshtojnë me mënyrat e dikurshme.

Muharrem Nitaj nga ky subjekt tha për Periskopin se qëndrimi i AAK-së nuk ka ndryshuar, pra është konsistent.

Nitaj madje nuk beson fare që Demarkacioni kalon, ngase sipas tij, ka mospajtime prej deputetëve të shumicës.

“Nëse Qeveria ka bërë kontrabandën e kundërshtarëve të demarkacionit është çështje tjetër, është çështje tjetër, apo nëse u ka bërë shantazh” thotë Nitaj.

Vlerësin se demarkacionin duhet ta kaloj vullneti i vet deputetëve.

I pyetur nëse do të ketë gaz lotsjellës, thotë se nuk është diskutuar kjo çështje.

“Nuk ma merr mendja që do të ketë gaz lotsjellës, nuk e kemi diskutuar mundësinë e gazit lotsjellës. Është çështje e deputetëve, qëndrimi i AAK-së nuk ka ndryshuar. Demarkacioni është gabim”, thotë Nitaj./ Periskopi

Përplasen Demaliaj me Molliqajn

Shkumbin Demaliaj nga AAK në emisionin Rrokum Rroll në TV Rrokum, i ka komentuar deklaratat e sekretarit të Vetëvendosjes, Dardan Molliqaj, i cili ka thënë se AAK është satelit i PDK-së.

Periskopi.com Lajme

“Partia e Molliqajt, VV-ja, nuk ka strategji, prandaj merren me këso gjërash”, ka thanë ai, duke shtuare se kur ka qenë i ri, Molliqaj ishte pjesë e AAK-së dhe ka shërbye “për me ngjite postera”.

Molliqaj i ka quajtur shpifje këto deklarata.

“Lëre më që nuk kam qenë në struktura të tyre, por as anëtar i thjeshtë nuk kam qenë kurrë e as nuk kam votuar ndonjëherë për AAK-në”, ka shkruar Molliqaj në Facebook. “Shkumbini më mirë le të na tregon se sa libreza të veteranëve i ka shitur në rajonin e Dukagjinit dhe me çfarë çmimi?”. /Telegrafi

Dardan Molliqaj ka dy fjalë për AAK-në, thotë se po përafrohet me PDK-në

Sekretari Organizativ i Vetëvendosje, Dardan Molliqaj ka thënë se rezoluta e miratuar në Kuvendin e Kosovës për lirimin e Ramush Haradinajt, është votuar sa për sy e faqe.

Periskopi.com Lajme

Molliqaj ka thënë se AAK kohëve të fundit është shndërruar në satelit të PDK-së.

“Është rezolutë sa për sy e faqe, por më shqetëson që kohëve të fundit kemi përafrim të PDK-së dhe AAK-së, më shumë kanë votuar njëjtë, se sa PDK- LDK”, ka thënë Molliqaj në Info Magazine.

“Rezoluta ka pësuar transformime që mendojmë se kanë qenë jo mjaftueshëm të drejta, mirëpo megjithatë sponzorisuezi ka qenë AAK”, ka shtuar Molliqaj.

Ai ka pohuar se kjo rezolutë është  votuar sot e jo më herët sepse nuk ka funksion.

“Është votuar deri në lirimin e Haradinajt e jo heqjen e fletë-arresteve dhe në këtë kohë nuk ka dialog”, ka theksuar Molliqaj.

“Nëse shohim komunikimet publike PDK – AAK, votimet, është gjithçka e qartë, mendoj se është gabim por është vendim i tyre”, ka pohuar ai.

“Edhe rezolutën e zbutën shumë, ne e mbështetëm sepse jemi për lirimin e Haradinajt dhe ndërprerjen e dialogut por besuam se do të ishte një rezolutë më e fuqishme. Ne kemi kërkuar që të mos ketë ndryshime por megjithatë e kemi mbështetë”, ka përfunduar Molliqaj.

Isufi tregon çfarë duhet bërë për Ushtrinë nëse nuk pajtohet NATO

Ahmet Isufi nga radhët e AAK-së ka deklaruar se shteti e ka për detyrë që të garantojë të gjithë qytetarët e vendit, sidomos minoritetet, se transformimi i FSK-së në Ushtri të Kosovës nuk kërcënon sigurinë e askujt.

Periskopi.com Lajme

Isufi në Interaktiv të KTV-së ka thënë se mospajtimi i Listës Serbe dhe shtetit serb për transformimin e FSK-së në Ushtri nuk duhet të jetë pengesë për këtë ndryshim.

“Nuk janë pajtuar as me pavarësinë e Kosovës. Nuk janë pajtuar, por Kosova ka ec. Nuk mund të pritet pajtimi i gjithkujt në Kosovë”, ka thënë ai.

Duke komentuar reagimet e SHBA-së dhe të NATO-s se transformimi i FSK-së në Ushtri duhet të bëhet me ndryshime kushtetuese dhe jo vetëm me ligj, Ahmeti ka thënë se ndryshimet në Kushtetutë duhet të bëhen pasi që qytetarët të binden se Ushtria nuk cenon sigurinë e askujt.

“Forma e angazhimit për të ndryshuar misionin mund të jetë komplikuar për shkak të ndryshimeve kushtetuese që po shihet si pengesë edhe pse nuk shoh se duhet të ketë. Kushtetutat ndryshohen në gjithë botën, nuk është as bibël as kuran. Nuk ka shtet pa Ushtri. Ajo nuk është ushtri vetëm e shqiptarëve, por e gjithë qytetarëve të Kosovës. Ne duhet të garantojmë që asnjë qytetar nuk do të rrezikohet pavarësisht nga nacionaliteti dhe çdo dallim që mund të ketë në shtetin e Kosovës. E dimë që pakica serbe gëzon më shumë të drejta se çdo pakicë tjetër në rajon e Evropë. Nuk po e dëgjojmë popullin tonë e po dëgjojmë çfarë thonë të tjerët”, ka thënë ai.

Isufi ka thënë se FSK ka dëshmuar disa herë se është e trajnuar sa duhet për t’u transformuar në Ushtri dhe e meriton të jetë Ushtri.

“Kemi thënë edhe më herët se Kosova ka plotësuar kushtet që të ketë Ushtrinë e saj duke llogaritur në kapacitetet që i ka krijuar FSK-ja dhe mund të themi që angazhimet e FSK-së kanë kaluar në rutinë duke pritur që të ndodhë transformimi në Forcën e Armatosur të Kosovës”, ka thënë ai.

Nesër në Kuvend ndodh diçka e jashtëzakonshme, deputetja e AAK-së e zbulon çka (Video)

Deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Teuta Haxhiu e ftuar në emisionin Kontakt të Tribuna Channel thotë se lideri i AAK-së Ramush Haradinaj vazhdon të ketë mbështetjen e popullit.

Periskopi.com Lajme

Ajo thotë se nesër do të dalin me një rezolutë që të pezullohen bisedimet deri në pastrimin e listave të INTERPOL.

Deputetja i ka bërë thirrje deputetëve ta mbështesin këtë rezolutë se i tejkalon kompetencat partiake për arsyen se është në të mirën e Kosovës.

Deputetja e AAK-së Thaçit: Nëse nuk formohet ushtria jep dorëheqje

Deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Teuta Haxhiu e ftuar në emisionin Kontakt të Tribuna Channel ka shprehur se në rast se dështon iniciativa e Presidentit Hashim Thaçi për ta formuar ushtrinë e Kosovës, atëherë ky i fundit duhet të japë dorëheqje.

Periskopi.com Lajme

E megjithatë ajo ka thënë se si grup parlamentar e mbështesin projektligjin e Presidentit Thaçi.

AAK deklarohet nëse ndryshoi qëndrim pas deklaratave të Mogherinit

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) thotë se nuk ndryshojnë qëndrim pavarësisht deklaratave të përfaqësueses së Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini, që tha se duhet votuar Demarkacioni në mënyrë që të bëhet liberalizmi i vizave për kosovarët.

Periskopi.com Lajme

Madje, ky subjekt flet edhe për ofendimet që një ditë më parë u bënë në Qeverinë e Kosovës ndaj atyre që nuk votojnë demarkacionin.

Nënkryetari i këtij subjekti, AHmet Isufi për Periskopi.com tha se Demarkacionin nuk do e votojnë sepse liberalizmi i vizave sipas tij, më shumë është pretekst dhe presion absurd, e që nuk do e pranojnë.

Isufi thotë se as nuk i marrin serioze asnjë lloj kërcënimi, ngase sipas tij, Qevria i ka humbur të gjitha argumentet e shërbehet me fyerje dhe denigrim, raporton Periskopi

“Kjo qeveri është krejtësisht e papërgjegjshme dhe antikombëtare meqë me temat e demarkacionit me Malin e Zi dhe me Asoacionin e komunave me shumicë serbe (Zajednicën) i ka sjellë dëme të mëdha vendit dhe po e thellon krizën duke bërë presion të paparë jo vetëm ndaj opozitës por edhe ndaj deputetëve të ndërgjegjshëm të koalicionit dhe përfaqësuesve të qeverisë që nuk pajtohen me veprimet e një klani të ngushtë të shantazhuar. Demarkacioni i versionit të tanishëm qeveritar është i vdekur dhe s’mund ta ngjallin ata që për të shpëtuar lëkurën e tyre donë të shesin territorin e Kosovës. Tani kjo qeveri meqë i ka humbur të gjitha argumentet shërbehet me fyerje dhe denigrim të të gjithë atyre që s’pajtohen me te por ekspertët e vërtetë, opozita, shoqëria civile dhe populli i Kosovës kurrë nuk do të lejojnë të kalojë ky demarkacion”, thotë ai për Periskopin

“Qëndrimi ynë është i njëjtë i bazuar në argumentet e ekspertëve dhe në të vërtetën e historike e faktike të ekzistimit të kufijve të Kosovës. Liberalizimi i vizave i ka takuar kaherë Kosovës dhe nuk ka qenë kriter për asnjë shtet prandaj e kuptojmë më shumë si pretekst dhe si presion absurd që nuk duhet pranuar”, thotë Isufi./ Periskopi

Daut Haradinaj heq dorë nga pozita e deputetit

Deputeti nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj, sapo ka deklaruar se do të kandidoj për kryetar të Deçanit.

Periskopi.com Lajme

Daut Haradinaj duke folur për zgjedhjet e parakohshme në TV Dukagjini, tha se do të ishte mirë të mbaheshin, pasi nuk është duke funksionuar shteti.

“Shteti ka nevojë për ndryshim të thellë”, tha Haradinaj.

Ai bëri me dije se AAK’ja tashmë është e gatshme të kandidojë, dhe ka zgjedhur kandidatët e saj.

“AAK’ja është e gatshme për zgjedhje, do të marrim pjesë në zgjedhje me bindjen se do të japim kontribut, prap e them tek temat e rona më së miri është të shkohet në zgjedhje”, tha deputeti Haradinaj.

Ndërsa i pyetur se a do të kandidojë në Deçan për kryetar, ai u përgjigj se po, dhe me bindjen se do të i ndihmojë. Dukagjinit, vendi i cili sipas tij ka mbetur i izoluar./gazetametro.net

Zgjedhje, por fillimisht lirimin e Haradinajt

Që nga 17 shkurti i vitit 2008, Republika e Kosovës është bërë shtet i pavarur dhe Sovran. Gjatë këtyre nëntë viteve ky vend ka kaluar nëpër shumë situata të vështira politike. Partia e Ramush Haradinajt tregon se si erdhi kjo pavarësi me gjithë sakrificën e popullit.

Periskopi.com Intervista

Në një intervistë për Indeksonline, deputeti i AAK-së, Bali Muharremaj ka treguar se Kosova ka merituar në  këto 9 vite që tashmë t’i  ketë të kryer çështjet si: Ushtria, liberalizimi I vizave dhe vendet të reja pune.

Ai po ashtu ka theksuar se sa  i përket zgjedhjeve të vendit, AAK-ja nuk mendon njëherë për këto, për arsye se lideri i kësaj partie, Ramush Haradinaj është duke qëndruar  i izoluar në Francë, ndërsa sipas mendimit personal të tij zgjedhjet duhet  të mbahen sa më shpejt.

Janë bërë 9 vite që Kosova është shtet i pavarur, çfarë konsideroni sukses përgjatë këtij rrugëtimi?

Muharremaj: Pavarësia e Kosovës erdhi si rezultat i sakrificës së popullit, edhe pse realiteti nuk është në përputhje me pritjen. Dëshmorët, të vrarët, ish të burgosurit politik dhe gjithsecili që ka kontribuar sado pak meriton të falënderohet me respekt. Kosova ka merituar të jetë më e zhvilluar pa korrupsion, nepotizëm dhe probleme tjera politike. Është dashur ta ketë tashmë çështje të kryer Ushtrinë, liberalizimin e vizave dhe vende të reja pune.

Cili është mossuksesi më i madh i qeverisjes përgjatë kësaj periudhe?

Muharremaj:  Në shumë e shumë raste. A e dini sa i riu ka ik nga Kosova i zhgënjyer nga koalicione politike që s’kanë punuar në të mirën e vendit. Secili milion në tender është keqpërdorur duke mos u garantuar siguri donatorëve. Për 9 vite është dashur që së paku ti kishim themelet e zhvillimit ekonomik e jot ë jetë e degraduar gjithçka për të keç. Keq është arsimi, shëndetësia, siguria. Realiteti po e dëshmon kështu.

Çfarë qëndrimi ka AAK-ja për zgjedhjet e vendit, kur do t’i kem ato?

Muharremaj: Për qëndrimin e AAK –së duhet t’i pyesni organet tjera të Partisë. Ne e kemi liderin tonë të izoluar në Francë ku ai mund të përgjigjej dhe në këtë rast  po bëhet shumë pak rreth kësaj. Kemi barrë mbi shpinë shumëçka që për mendimin tim duhet të kërkohet përgjegjësi më shumë prej institucioneve. Mendimi personal i imi është që ato do të duhej të mbaheshin sa më shpejt.

Cili është mesazhi juaj për shtetin e Kosovës, si duhet që të vazhdohet më tutje?

Muharremaj: Ky 9 vjetor po vie si vit krize duke ik rinia nga vendi. Ky 9 vjetor është pa Ramush Hardinaj. Ky 9 vjetor po vie fatin e të zhdukurve si temë e pazgjidhur e shumëçka tjetër. Sidoqoftë ne duhet ta rikthejmë shpresën për të ardhmen. Liria ishte meritë e atyre që ranë. Shteti i mirëfilltë është obligimi ynë.

AAK: Aktakuza ndaj Lekajt e sulmet ndaj Abrashit për hesape politike

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovë me një kumtesë për medie ka reaguar ndaj ngritjes së aktakuzës nga Prokuroria Speciale kundër shefit të deputetëve të saj Pal Lekaj dhe sulmet kundër nënkryetarit të AAK-së Gazmend Abrashi.

Periskopi.com Lajme

Kumtesa thotë që të gjitha këto janë bërë me qëllime politike.

Ky është teksti i kumtesës:

“Ngritja e aktakuzës kundër Pal Lekajt, nënkryetar I AAK-së, si dhe sulmet e njëpasnjëshme që i janë bërë gjatë disa ditëve të fundit Gazmend Abrashit, po ashtu nënkryetar i AAK-së, pikërisht tani kur Kosova po përgatitet për zgjedhje, s’ka asnjë dyshim se janë të kalkuluar mirë dhe janë të orientuara kundër AAK-së e për hesap të kundërshtarëve politikë të saj.

Pa dashur që të mohojmë as rendin e as ligjin, memontumi i përzgjedhur që të goditen Lekaj e Abrashi, dhe atë për vepra ordinere të ndodhura disa vite më parë, është krejtësisht transparent se po bëhet për hesape politike.Nëse prokuroria paska pasur dëshmi që e inkriminojnë Lekajn, ose policia fakte për përfshirjen e Abrashit në veprime komprometuese në lidhje me privatizimin e Hotel Grandit, pse nuk i paskan trajtuar këtë çështje disa vite më herët, po pikërisht tani !

AAK, pavarësisht sulmeve të koordinuara kundër saj e njerëzve të saj, është e përcaktuar në kursin politik që për qëllim ka zhvillimin dhe mbrojtjen e interesit kombëtar të Kosovës”.

‘Qeveria nuk e ka njoftuar Haradinajn që është pjesë e listës së fletë arresteve’

Deputeti i AAK-së, Lahi Brahimaj, i ftuar në emisionin “Politikë” në Tribuna Channel, ka bërë të ditur se në listën e fletë arresteve të Serbisë, kanë mbetur vetëm 20 emra, nja një numër më i madh që ishin pjesë e listës.

Periskopi.com Lajme

Kanë mbetur vetëm disa emra të Kosovës që janë 20 në mesin e tyre edhe Ramush Haradinaj. Kjo është pafuqia e shtetit të Kosovës. Qeveria e ka ditur që janë ata emra, të cilët nuk janë njoftuar. Haradinaj nuk ka pasur asnjë njoftim që t’i tregohet që ka ngelur në atë listë”, ka thënë Brahimaj në emisionin “Politikë” në Tribuna Channel.

Sipas Brahimajt, Qeveria e Kosovës nuk ka bërë shumë në lidhje me arrestimin e Haradinajt.

“Qeveria e Kosovës nuk ka mbajtur mbledhje urgjente, ajo e Serbisë po. As edhe një dokument nuk ia ka drejtuar Qeveria e Kosovës shtetit Francez. Unë e di që na nuk jemi pjesë e Interpolit. Por ministria e vendit është dashur që të njoftoj emrat që kanë mbetur në atë listë”, ka shtuar Brahimaj në Politikë.

Haradinaj tregon kandidatët e AAK-së për kryetar komune në Gjakovë, Pejë, Rahovec e Suharekë

Ardian Gjini do të jetë kandidati i AAK-së për kryetar komune në zgjedhjet e ardhshme lokale, ndërsa Fatmir Gashi do të jetë kandidat për Pejë.

Periskopi.com Lajme

Kështu ka njoftuar deputeti i kësaj partie Daut Haradinaj, për komunat në të cilat AAK-ja është ndër dy të parat me vota.

“Në Pejë do të shkojmë me Fatmir Gashin, në Gjakovë me Ardian Gjinin, mendoj se është djalë i dëshmuar. Smajl Latifi në Rahovec edhe pse humbi për 300 vota, ndërsa në Suharekë është Bali Muharremaj”, ka njoftuar ai në Interaktiv.

VV e AAK e çojnë në Kushtetuese Ligjin për Veteranë

Grupet Parlamentare të Vetëvendosjes dhe të AAK-së do të dërgojnë në Gjykatën Kushtetuese Ligjin e ri për Veteranë.

Periskopi.com Lajme

“Grupi Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje dhe ai i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, përmes deputeteve Aida Dërguti dhe Time Kadrijaj, dorëzojnë sot në Gjykatën Kushtetuese në orën 14:00 kërkesë për vlerësimin e kushtetutshmërisë të ligjit për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Veteranë”, thuhet në njoftimin për media të Vetëvendosjes.

LDK-ja në Deçan bojkoton mbledhjen për Haradinajn

Ka nis mbledhjen e jashtëzakonshme Kuvendi Komunal në Deçan në përkrahje të Ramush Haradinajt,i cili u arrestua në Francë në bazë të një arresti të lëshuar nga Serbia në të cilin akuzohet për krime lufte, raporton KTV.

Periskopi.com Lajme

 

Punimet e kësaj mbledhje e kanë bojkotuar asamblistët e LDK-së, sipas të cilëve nuk e kanë pa të arsyeshme me marrë pjesë.

AAK-ja po mbanë mbledhje të jashtëzakonshme për Haradinajn

Kryesia e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës po mban mbledhje te jashtëzakonshme për të diskutuar në lidhje me arrestimin e liderit të saj, Ramush Haradianaj. Ky takim po mbahet me dyer të mbyllura, raporton rtv21.tv

Periskopi.com Lajme

 

Lideri i AAK-së është arrestuar me 4 janar në Francë me një urdhër arrest  ndërkombëtar të lëshuar nga Serbia në vitin 2004.

Reagime për arrestimin e Haradijant ka pasur nga Ministria e punëve të Jashtme të Kosovës ku është thënë se po punohet që të lirohet sa më parë. Po ashtu kanë reaguar edhe  krerët e vendit dhe liderë të partive politike.

Shpëtohen dy qytetarët e bllokuar në Bjeshkët e Mushtishtit, u ndihmuan edhe nga deputeti i AAK-së (Foto)

Dy qytetarë të moshës rreth 27 vjeç, që janë bllokuar nga dita e djeshme në Bjeshkët e Mushtishtit, nga të reshurat e mëdha të borës, janë shpëtuar nga Policia e Kosovës, sektori i emergjencave dhe disa vullnetarë.

Periskopi.com Lajme

E në mesin e vullnetarëve ka qenë edhe deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e AAK-së, Bali Muharremaj, i cili edhe ka bërë me dije se gjendja e tyre është e mirë.

“Posa kam kuptuar nga mediet, se dy qytetarë janë bllokuar në bjeshkë, jam interesuar dhe kam arritur në vendin e ngjarjes në Mushtisht. Të dy tashmë janë shëndosh e mirë falë vullnetarëve që shkuan atje për ti marrë, Policisë, sektorit të emergjencave, etj. Pra falënderimi ju takon atyre”, ka shkruar ai në një postim në profilin e tij në rrjetin social Facebook, raporton GazetaBlic

15873393_612072408985240_7256867683164631348_n-1

Dy qytetarë të Suharekës bllokohen në Bjeshkët e Mushtishtit