behgjeti-ramushi

AAK dhe AKR ende pa marrëveshje për koalicion

Dje për herë të parë, Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj e ka vizituar Behgjet Pacollin e AKR-së.

Periskopi.com Lajme

 

Pas këtij takimi u fol për një koalicion të mundshëm parazgjedhor në mes këtyre dy partive.

Në lidhje me këtë, anëtari i Kryesisë së AAK-së, Muharrem Nitaj ka thënë për Lajmi.net se ende nuk ka asgjë konkrete, mirëpo ekziston mundësia e bashkëpunimit.

“AAK tashmë ka lidhur marrëveshje me NISMA-në dhe jemi në diskutime nëse kjo do të jetë e mundur edhe me AKR-në. Deri më tash nuk ka ndonjë gjë konkrete por në AAK ka një klimë pozitive për një bashkëpunim të mundshëm”, ka thënë Nitaj.

Rezultati i zgjedhjeve të jashtëzakonshme në Drenas ka qenë indikator i qartë që i shtyrë të bëhen bashkë  Haradinajn, Pacollin dhe kreun e Nismës, Fatmir Limajn.

AAK e Nisma: Së shpejti zgjerohet blloku opozitar

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën thonë se janë duke zhvilluar bisedime me parti politike për t’iu bashkuar boshtit opozitar të cilën e kanë nënshkruar më 18 prill të këtij viti, më qëllim të ndryshimit të qeverisë në zgjedhjet e ardhshme.

Periskopi.com Lajme

Zyrtarë të dy partive të cilat po kërkojnë më ngulm zgjedhje të jashtëzakonshme parlamentare madje që në pranverë, besojnë që shumë shpejtë do të ketë rezultate konkrete në zgjerim të bllokut opozitar, raporton lajmi.net.

Muharrem Nitaj, anëtarë i kryesisë dhe zëdhënës i AAK-së, ka thënë se janë duke i shqyrtuar mundësitë se kush do mund të jenë partitë politike apo individë që mund t’u bashkohen.

“Ne po i  shohim mundësitë se cilat janë ato parti dhe ata individë, që mund të bashkohen rreth një platforme për Kosovën, e që do të krijonin një forcë të pakonkurrencë politike. Tash për tash është herët të flasim se cilat do të jenë ato parti që do të renditen në një koalicion të përbashkët me AAK-në, por dera do të jetë e hapur dhe ofertat poashtu. Besoj se shumë shpejt do të ketë rezultate konkrete në zgjerimin e këtij blloku politik”, ka thënë Nitaj.

Nga ana tjetër sekretari i Nismës për Kosovën, Bilall Sherifi ka thënë se janë të hapur për bashkëpunim me forcat tjera politike dhe se janë duke zhvilluar bisedime më parti të cilat dëshirojnë të bëhen pjesë e këtij fronti.

“Koalicioni AAK-NISMA është i hapur për bashkëpunim me forca tjera polotike opozitare. Në funksion të kësaj ne bisedojmë me parti të cilat dëshirojnë të bëhen pjesë e një fronti opozitar që për synim do të ketë që në zgjedhjet e ardhshme të del forca e parë politike. Për marrëveshjet konkrete publiku do të njoftohet me kohë”, është shprehur Sherifi për lajmi.net.

Njëra ndër partitë që është folur se mund t’i bashkohet AAK-së e Nismës në koalicionin parazgjedhor ka qenë Aleanca Kosovare e Re e Behgjet Pacollit, i cili për një bashkim të tillë ka thënë se do ta shqyrtojnë ofertën se çfarë përmban.

Më 18 prill të këtij viti AAK e Nisma nënshkruan marrëveshje për një koalicion parazgjedhor pas prishjes më Vetëvendosjen, ku për 6 muaj rresht kishin kundërshtuar dy marrëveshjet e arritura nga koalicioni qeverisës PDK-LDK, atë për Asociacionin me shumicë të Komunave Serbe dhe Demarkacionin me Malin e Zi.

 

 

 

isa-mustafaaaaa

Mustafa: Do të ftojë ekspertët e opozitës dhe shoqërisë civile për matje të territorit

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se pret që shumë shpejt ministrat serbë të kthehen në qeveri, e po ashtu edhe të emërohen ministrat në ministritë, të cilat tashmë po udhëhiqen nga ushtrues detyre.

Periskopi.com Lajme

Ndërsa sa i përket iniciativave konkrete për matje të territorit të Kosovës, Mustafa tha se do t’i bëjë ftesë opozitës e shoqërisë civile që të caktojnë ekspertët e tyre, të bëhet matja dhe të shihet se ka humbur apo jo Kosova territor me Malin e Zi.

“Unë do tu dërgojë ftesa tani. Në të vërtetë kërkesa të gjithëve dhe partive opozitare dhe shoqërisë civile që ata të caktojnë ekspertët e tyre, të bëhet matja. Nuk dua ta pengoj askënd. Sepse të gjithë ne dëshirojmë dhe unë dëshiroj si kryeministër i vendit, që të kem një ekzaminim të ekspertëve dhe të thonë se sa është sipërfaqja e Republikës së Kosovës. Nëse vijmë në konstatim se është territori, atëherë mbetet vetëm çështje e tekeve politike. Por nuk kemi arsye ta pengojmë procesin e liberalizimit të vizave”. /kp/

avni-arifi-650x358

Arifi i AAK-së: Opozita të mos ngutet me kërkesën për zgjedhje

Periskopi.com Lajme

Kryetari i degës së AAK-së në Prishtinë, Avni Arifi, po konsideron se opozita nuk duhet të ngutet me kërkesën për zgjedhje

Sipas tij, çdo ditë që koalicioni LDK-PDK udhëheq me vendin, qytetarët do t’i njohin më shumë

“Zgjedhjet në Drenas po tregojnë se opozita nuk duhet të ngutet me kërkesa për zgjedhje nacionale. Çdo ditë që koalicioni qeverisës LDK-PDK udhëheq me Kosovën aq më mirë po i sheh dhe po i njeh populli. Kosova përnjëmend paska pas nevoj për koalicionin LDK-PDK”, ka shkruar Arifi në facebook.

ramush-haradinaj-foto-xhemail-sllovinja-7

​AAK prezanton strategjinë qeverisëse të Kosovës (Video)

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka prezantuar strategjinë qeverisëse të Kosovës e cila u tha se mund të zbatohet nga ky subjekt në një qeverisje të ardhshme por edhe nga të gjitha qeveritë e reja që vinë pas kësaj.

Periskopi.com Lajme

Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj tha se ky dokument për qeverisje i hyn në punë secilit dhe secilës parti që qeveris me vendin, pasi deri më tani Kosova nuk ka pas një dokument të tillë.

lekaj

Lekaj: Serbia duhet ta kuptoj realitetin se Kosova është e pavarur

Kryetari i Grupit Parlamentar të AAK-së, Pal Lekaj ka qëndruar në Mitrovicë për tryezën e organizuar nga KDI lidhur me dialogun Kosovë - Serbi: Impakti në jetën e qytetarëve.

Periskopi.com Lajme

Lekaj bashkë me kryetarin e Komisionit për Punë të Jashtme i Kuvendit të Kosovës dhe Kryetarin e Mitrovicës Agim Bahtirin, vizituan Urën e Ibrit, e cila po rindërtohet, ku shprehi qëndrimin se kjo urë duhet t’i ketë të gjitha elementet e dikurshme dhe duhet të jetë një shenjë e bashkimit të qytetit dhe qytetarëve, pa dallime.

Njoftimi i plotë i GP të AAK-së:

Kryetari i Grupit Parlamentar të AAK-së, Pal Lekaj ka qëndruar në Mitrovicë për tryezën e organizuar nga KDI lidhur me dialogun Kosovë – Serbi: Impakti në jetën e qytetarëve.

Lekaj bashkë me kryetarin e Komisionit për Punë të Jashtme i Kuvendit të Kosovës dhe Kryetarin e Mitrovicës Agim Bahtirin, vizituan Urën e Ibrit, e cila po rindërtohet, ku shprehi qëndrimin se kjo urë duhet t’i ketë të gjitha elementet e dikurshme dhe duhet të jetë një shenjë e bashkimit të qytetit dhe qytetarëve, pa dallime.

Pastaj në tryezën e organizuar nga KDI, në prezencën e përfaqësuesve të OJQ’ve, ai shprehu qëndrimin e tij se marrëveshjet e arritura deri tani janë shumë pakë të konsultueshme me qytetarët, në emër të të cilëve dhe për të cilët në fakt do të duhej të arriheshin ato, përmendi rastin e marrëveshjes për targat, atë të kodit telefonik dhe të drejtësisë, për të gjitha këto marrëveshje ka të ngritur vetëm flamuj të fitoreve politike nga Republika e Kosovës dhe Serbia, por nuk ka implementim të tyre, për të rregulluar jetën e qytetarëve.

Nënkryetari i AAK-së e kritikoi mospjesëmarrjen e Goran Rakiçit (kryetar i pjesës Veriore të Mitrovicës), duke theksuar se edhe ai do të duhej të ishte prezent për të ndëgjuar qëndrimet tona dhe për të thënë qëndrimet e tij për këtë temë.

Serbia duhet ta pranojë realitetin se Kosova është shtet i pavarur e qytetarët serbë të Kosovës duhet të kthejnë kokën e bashkëpunimit nga qeveria e Kosovës, theksoj në fund të fjalës së tij, kryetari i Grupit Parlamentar të AAK-së, Pal Lekaj.

avni-arifi-650x358

Avni Arifi vazhdon polemikat me LDK-në: Shiteni për të mbijetuar politikisht

Avni Arifi i AAK-së po vazhdon polemikat me Lidhjen Demokratike të Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Kësaj here Arifi ka shfaqur reagim ndaj këshilltarit të kryeministrit Mustafa, Bajram Gecaj, i cili ka thënë se LDK nuk trillon e as nuk sulmon për të mbetur gjallë politikisht.

“Ju jo vetëm që trilloni e sulmoni për të mbijetuar politikisht, por edhe shiteni për të mbijetuar politikisht”, ka shkruar Arifi në Facebook.

Lexoni reagimin e plotë:

Edhe ti Bajram Gecaj a?

Ishte duke më mbetur hatri kur që nga Kryetari dhe krejt partia juaj gjetën kohë që të merren me mua dhe Bajram Gecaj ishte në heshtje. Nuk e dija çka po ndodh? Bajrami, Samurai i Isës mos me u shpreh???Çudi

Pastaj, më erdhi edhe më shumë keq kur në nën-titull e pashë se ju, sipas teje Bajram, “nuk trilloni dhe nuk sulmoni për të mbijetuar politikisht”!

Eh more Bajram…

Ju jo vetëm që trilloni e sulmoni për të mbijetuar politikisht, por edhe shiteni për të mbijetuar politikisht!

Qe dy vjet, jeni duke lëpirë atë që e keni pështyrë qe 15 vjet!

Qe dy vjet, jeni lodhur duke bartuar çantat e shefave tuaj de facto. Tash, për çfarë çantash po flas, ju e dini mirë!

Sa për trillim e sulmim, lexoje deklaratën e djeshme të LDK-së dhe sulmin e paftyrë ndaj meje personalisht!

A thua, kush është autori? A je ti autori? Sepse, jam shumë i gatshëm ta dëgjojë në seancë gjyqësore rrëfimin e tij apo saj!

Sepse, të më thoni mua “njeri i kazinove dhe haraçit” e duke ditur se të gjithë më njihni, do të thotë se ju jo vetëm që trilloni e sulmoni, por jeni të pafytyrë dhe të ndytë në këto sulme.

Për fund, Bajram Gecaj ti e din shumë mirë se Raporti i Progresit nga Komisioni Evropian është raporti i vetëm vlerësues në rrugën evropiane të Kosovës.

Dhe, ky Raport i fundit, ka qenë tmerrësisht negativ për qeverisjen tuaj!

Ti dhe shefi yt, në vend se të tregoni një fije institucionalizmi dhe shqetësimi njerëzor, ju me metoda plotësisht komuniste tentoni t’i manipuloni të dhënat statistikore dhe me pafytyrësi konstatoni ulje të papunësisë për 9 për qind.

Bajram, kur reagova unë nuk ju fyeva. Sepse, ju veç e patët fyer vetveten.

P.SBash po më intereson të të shoh në Gjykatë, ty ose këdo se si në “mënyrë profesionale dhe institucionale”, të “bazuar në eksperta” do ta dëshmoni komunikatën e djeshme ndaj meje në emër të LDK-së për “kazinot dhe haraçin tim”.

Demarkacioni

AAK-ja e betonuar në qëndrimin e saj për demarkacion, para Komisionit për matje territori kërkon procese tjera

Partia opozitare, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, e cila ka qenë më e zëshmja në lidhje me Marrëveshjen për Demarkacionin me Malin e Zi mbetet e betonuar në qëndrimin e saj rreth kësaj teme.

Periskopi.com Lajme

 

Portali Koha.net ka komunikuar me zëdhënësin e AAK-së dhe anëtarin e Kryesisë së AAK-së, Muharrem Nitaj, i cili ka sqaruar situatën pas thirrjes së kryeministrit Mustafa për të krijuar një Komision Qeveritar për matjen e territorit.

Ai ka thënë se ky është një ofendim i ri për Kosovën, duke tentuar që të legjitimojë teorinë që Kosova nuk ka humbur territor.

“Përpjekja e Kryeministrit Mustafa, për të na bindur që Mali i zi është rritur por nuk është zvogëluar Kosova, është ofendimi i radhës që ky njeri provon t’ia bëjë Kosovës dhe qytetarëve të saj. Përpjekja e radhës e Kryeministrit Mustafa për të krijuar një komision gjeodetësh të tij, i cili do ta legjitimonte teorinë e tij se Kosova nuk ka humbur territor duke zbritur kufiri nga Çakorri në Kuqishtë dhe nga Kulla në Savino Vodë, është mashtrim ordiner dhe jo përgjegjësi prej burrështetasi që për qëllim ka ta zgjidh një çështje jetike për vendin në të cilin, ai e bart postin e kryeministrit”, ka thënë Nitaj për Koha.net.

Nitaj ka përsëritur atë që AAK për disa herë e ka thënë që nuk bëhet asnjë hap tjetër në këtë proces, pa u shkarkuar Komisioni Qeveritar për Demarkacionin me Malin e Zi, të udhëhequr nga Murat Meha dhe duke pranuar dështimin e marrëveshjes.

“Nuk mund të bëhet asnjë komision pa u shkarkuar Komisioni „Meha“. Nëse ai paska vullnet për ta zgjidhur këtë çështje, së pari duhet ta pranojë dështimin e marrëveshjes për kufirin dhe më pastaj të krijojë një komision që ë trajton këtë çështje nga e para, e jo do farë komisionesh që as nuk dihet çka janë, as çfarë kompetencash kanë, por që për detyrë kanë ta legjitimojnë një marrëveshje që është në kundërshtim me tërësinë tokësore të Shtetit të Kosovës”, ka shtuar Nitaj, teksa ka përfunduar duke thënë “kjo është boll ma dhe duhet të ndërpritet menjëherë!”.

AAK NISMA

AAK e Nisma nuk pranojnë komision të ri për demarkacionin

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën e kanë quajtur mashtrim të radhës, idenë e kryeministrit të Kosovës që të formohet një komison për të bërë matjen nëse Kosova ka humbur territor nga Demarkacioni me Malin e Zi.

Periskopi.com Lajme

Në komunikatën e dy partive opozitare thuhet se ky propozim tregon papërgjegjësi prej burrështetasit.

“Përpjekja e radhës e Kryeministrit Mustafa për të krijuar një komision gjeodetësh të tij, i cili do ta legjitimonte teorinë e tij se Kosova nuk ka humbur territor duke zbritur kufiri nga Cakorri në Kuqishtë dhe nga Kulla në Savino Vodë, është mashtrim ordiner dhe jo përgjegjësi prej burrështetasi që për qëllim ka ta zgjidh një çështje jetike për vendin në të cilin, ai e bart postin e kryeministrit”, thuhet në reagimin e tyre.

Tutje, AAK e Nisma shprehen se pa shkarkimin e Komisionit Shtetëror nuk mund të bëhet asnjë komision tjetër.

“Nuk mund të behët asnjë komision pa u shkarkuar Komisioni „Meha“. Nëse ai paska vullnet për ta zgjidhur këtë çështje, së pari duhet ta pranojë dështimin e marrëveshjes për kufirin dhe më pastaj të krijojë një komision që ë trajton këtë çështje nga e para, e jo do farë komisionesh që as nuk dihet çka janë, as çfarë kompetencash kanë, por që për detyrë kanë ta legjitimojnë një marrëveshje që është në kundërshtim me terësinë tokësore të Shtetit të Kosovës”, thuhet në reagim.

Kryeministri Isa Mustafa gjatë mbledhjes së Qeverisë, ka thënë se nëse është nevoja do të formojnë një komision për të bërë mbajtën nëse Kosova ka humbur territor, ku ka ftuar edhe opozitën të jenë pjesë e tij.

KUVENDI

AAK dhe Nisma lëshojnë sallën, “faji” i Xhavit Halitit

Deputetët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe të Nismës për Kosovën kanë lëshuar sallën e Kuvendit.

Periskopi.com Lajme

Kjo erdhi si shkak i përplasjes së deputetit të AAK-së, Daut Haradinaj dhe nënkryetarit të Kuvendit, Xhavit Haliti, raporton Indeksonline.

“Më shumë na more kohë duke i komentuar pyetjet tona, se që na le t`i bëjmë ato”, është shprehur Haradinaj.

Pas kësaj, deputetët kanë lëshuar sallën.

ramushi

Mediat serbe: Haradinaj “bos i krimit dhe kontrabandës”, vjen reagimi i liderit të AAK-së

Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj, nëpërmjet një postimi në profilin e tij në “Facebook” ka reaguar ndaj disa shkrimeve të gazetave serbe ku ai është konsideruar si “bos i krimit dhe kontrabandës”

Periskopi.com Lajme

“Këto aleanca të krimit me seli në Beograd e në Prishtinë, por që mentorët i kanë në Moskë, janë aktivizuar sa herë që dikush u ka dalë përpara dhe e ka penguar influencën e tyre në Kosovë”, deklaron Haradinaj”, ka shkruar ai.

Postimi i plotë:

 Aleancat e krimit në Beograd e në Prishtinë, qenkan aktivizuar sërish në sulme kundër përsonalitetit tim, familjes sime dhe organizatës politike që e drejtoj. Këtë herë në stilin “science fiction”, duke prodhuar storje per tregëti armësh të përmasave të mëdha, ku unë qenkam bosi.

 Kjo nuk është hera e parë e nuk do të jetë as e fundit, sepse këto aleanca të krimit me seli në Beograd e në Prishtinë, por që mentorët i kanë në Moskë, janë aktivizuar sa herë që dikush u ka dalë përpara dhe e ka penguar influencën e tyre në Kosovë. Edhe tani po ndodh e njejta gjë, por kësaj radhe, propaganda e tyre është aq e tejdukshme, sa që ata vet do të jenë viktima të saj.

 Këtë herë nuk më ndalin dot!

opozita-fatmiri-visari-ramushi-670x350

Opozita për zgjedhje të dyfishta në pranverë

Kohëve të fundit janë shtuar zërat që vendi mund të shkoj drejt dy palë zgjedhjeve, atyre qendrore dhe lokale, paralelisht në pranverë të vitit të ardhshëm.

Periskopi.com Lajme

Këtë ide po e mbështetin plotësisht, tri partitë opozitare, Lëvizja Vetëvendosje, AAK dhe Nisma për Kosovën, të cilat zgjedhjet i shohin si rrugëdalje të vetme nga gjendja në të cilën ndodhet vendi, shkruan Indeksonline.

Muharrem Nitaj, anëtar i Kryesisë së AAK-së, vlerëson se kërkesa për të shkuar drejt zgjedhjeve, tashmë nuk është vetëm kërkesë e opozitës, por edhe të tjerëve në përgjithësi. Kjo sipas tij, ka ardhur si pasojë e zhvillimeve të fundit politike.

“Çështja e zgjedhjeve të parakohshme apo të jashtëzakonshme, tashmë po shndërrohet në një kërkesë përtej AAK-së, apo opozitës në përgjithësi. Momenti politik dhe zhvillimet e fundit i kanë shtruar si nevojë zgjedhjet. Nëse nuk keni harruar ne fundvitin e shkuar AAK, ka dalë me idenë që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme, kjo si rrugë për të dalë nga bllokada që dukej që atëherë, por të tjerët na kanë akuzuar se kundërshtimin e dy çështjeve të mëdha, e kishim vetëm për pushtet”, ka thënë Nitaj.

Sipas tij, tani pas një viti Kosova ka ardhur në situatë, kur për zgjedhjet e parakohshme nuk mendon vetëm AAK apo opozita, por kjo ide dhe kërkesë është gjithnjë e më e shprehur edhe nga vetë eksponentë të partive në pushtet.

“Unë besoj se edhe partitë e shumicës, zgjedhjet e parakohshme duhet t’i shohin si një mundësi të rikthimit të një far lloj normaliteti në vend, dhe sot nuk kemi normalitet. Kjo nuk duhet të shihet si agjendë e opozitës, por domosdoshmëri e krijuar nga një situatë pa rrugëdalje. Tani, e mira e së mirës do të ishte që zgjedhjet të mbaheshin menjëherë, por nëse klasa politike e këtij vendi, mund të arrijë një konsenzus që zgjedhjet të mbaheshin edhe në pranverë, kjo do të ishte gjyma e të keqes”, ka theksuar Nitaj për Indeksonline.

Edhe zyrtari për media i Lëvizjes Vetëvendosje, Shkodran Hoti vlerëson se zgjedhjet duhet të mbahen sa më parë, aq më mirë. Madje, ai ka thënë se VV-ja veçse ka filluar përgatitjet në teren, duke u bërë gjithmonë e më e fortë.

“Për ne është jashtëzakonisht urgjente mbajtja e zgjedhjeve dhe kjo duhet të ndodhë sa më parë. Kjo sepse shtetin nuk mund ta drejtojë tutje një qeveri e cila punon në kundërshtim me vullnetin e popullit, e cila është e kriminalizuar dhe të cilës i ka humbur legjitimiteti. Ne ka kohë që kërkojmë zgjedhjet dhe mendojmë që sa më shumë vonohet mbajtja e tyre, aq më shumë stërkeqet vendi, prandaj do të duhej që pranvera e 2017’së ta gjente Kosovën me një qeveri të re”, ka thënë Hoti për Indeksonline.

Ndërsa sa i përket zgjedhjeve lokale, Hoti ka shtuar se edhe në nivel lokal, në shumicën e komunave gjendja është e rëndë sepse udhëheqin këto parti dhe kanë model të njëjtë. Megjithatë, sipas tij,  prioritare dhe urgjente janë zgjedhjet e përgjithshme, ngase është i nevojshëm një ndryshim rrënjësor në qendër.

“Por, sidoqoftë, ne jemi duke u forcuar në terren dhe VV është më e fuqishme se kurrë më parë. Paralelisht me shtrirjen e madhe në terren jemi në përgatitje edhe për proceset zgjedhore”, ka thënë tutje Hoti.

Partia tjetër opozitare, Nisma për Kosovën mbështet mbajtjen e zgjedhjeve sa më parë që është e mundur. Bilall Sherifi, anëtar i Kryesisë së Nisma-s ka thënë për Indeksonline se meqë asgjë nuk po bëhet si duhet në Kosovë, zgjedhjet janë zgjidhja e vetme.

“Duke e parë që në vend asgjë nuk është duke u bërë sikur që duhet, atëherë rëndësi ka që zgjedhjet të mbahen sa më shpejt qoftë menjëherë brenda 45 dite, qoftë në pranverë”, ka thënë shkurt Sherifi. /Indeksonline/

ramush-haradinaj-foto-xhemail-sllovinja-8_4607

​Haradinaj: Hashim Thaçi është fajtor që ende nuk kemi ushtri

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj ka thënë se fajtor për mos formimin Ushtrisë është Presidenti Hashim Thaçi.

Periskopi.com Lajme

Lideri i AAK-së, fajtor kryesor për mos formimin e Ushtrisë së Kosovës e sheh Presidentin Hashim Thaçi, ku sipas tij është dashur që të shfrytëzohet vota e serbëve, kur është formuar Gjykata Supreme, që të votohet formimi i Ushtrisë, pasi kanë pas diskonim të votojnë. Por, siç thotë Haradinaj, Thaçi votat e serbëve i ka shfrytëzuar për formimin e koalicionit qeverisës.

Haradinaj ka folur edhe për koalicionin që ka me Nisma-n dhe për takimet e vazhdueshme që ka me liderin e AKR-së, Behgjet Pacolli, ndërsa thotë se gradualisht po formohet blloku opozitar që do të jetë fitues i zgjedhjeve.

Haradinaj thotë se me PDK-në dhe LDK-në nuk ka biseduar për mundësinë e krijimet të koalicioneve./KosovaPress/

ramushi

Haradinaj paralajmëron zgjedhje

Ramush Haradinaj, kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës ka thënë se qeveria e koalicionit LDK-PDK, nuk po funksionon dhe se zgjedhjet janë e vetmja zgjidhje.

Periskopi.com Lajme

Ai ka thënë se Kosova ka shumë arsye për të shkuar në zgjedhje, pasi sipas tij është prishur ekuilibri i brendshëm i vendit dhe se zgjedhjet e ardhshme parlamentare, nuk janë larg.

“Ne mendojmë se duhet Kosova të shkojë në zgjedhje sa më shpejt. Qytetarët vërtetë kanë qejf të ju jepet mundësia, që të kthehet në vendimmarrës, që të vendos. Ne nuk mund të themi kur por zgjedhjet nuk janë larg. Mund të shpallen këtë vit, por unë them se zgjedhjet janë larg”, ka thënë Haradinaj, në emisionin Debat, në Radiotelevizionin e Kosovës.

“Kjo gjendje po i kushton edhe vendit. Kosova duhet të shkojë në zgjedhje. Këtë gjë duhet ta kuptojë edhe mazhoranca. Nuk kemi nevojë të presim më shumë”, ka shtuar ai.

pacoli-limaj-haradinaj

Koalicioni AAK-NISMA-AKR i pashmangshëm

Koalicioni AAK-NISMA-AKR është i mundshëm dhe shumë i nevojshëm. Kështu po vlerëson anëtari i Kryesisë se AAK-së, Riza Smaka.

Periskopi.com Lajme

Profesori universitar në Tribuna Channel tha se në parim AAK nuk ka vija të kuqe për asnjë subjekt duke shtuar se koalicionit parazgjedhor AAK-NISMA mund t’i bashkohet edhe AKR.

E sa i përket reformës zgjedhore, Smaka tha e ajo mund të bëhet pa pjesëmarrjen e opozitës. Duke shtuar se këtë iniciative do të duhej ta ndërmerrte kryeministri Mustafa e jo presidenti Thaçi.

Sa i përket koalicionit PDK-LDK, ai tha se këto parti i ka bashkuar interesi individual i krerëve të këtyre partive.

LDK, sipas tij, bën gjithçka për ta fryrë buxhetin.

“Fushata zgjedhore, vetëm sa ka filluar. Qeveria e Mustafës po synon qe në mënyre artificiale të rrisë buxhetin vetëm për tu paraqitur para qytetarëve si qeveri e suksesshme”, ka thënë profesor Smaka.

Bajram-Gecaj

Gecaj: Pozita nuk ka frikë nga zgjedhjet, por nuk dëshiron t’i lërë anash punët e shumta

Këshilltari politik i kryeministrit Mustafa dhe zëvendësministri në Ministrinë e Administrimit të Pushtetit Lokal , Bajrma Gecaj, në një postim t vetin në facebook, duke iu përgjigjur kërkesës së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për zgjedhjet të parakohshme, ka thënë se “ pozita nuk ka frikë nga këto zgjedhje, por nuk dëshiron t’i lërë anash punët e shumta”, transmeton Koha.net.

Periskopi.com Lajme

Gecaj, njëkohësisht, ka adresuar akuza të rënda ndaj opozitës për shkak se ajo e kritikon vazhdimisht Qeverinë! “Punoni , mos bojkotoni” e ka këshilluar Gecaj opozitën duke thënë se dueli i zgjedhjeve do të bëhet në vitin 2018.
Gecaj ka shkruar:

“AAK paska kërkuar t’i drejtohemi popullit me zgjedhje të jashtëzakonshme dhe të na vlerësoi qytetari se kush ka të drejtë e kush jo. Pra edhe AAK i është bashkangjitur kërkesës me turr dhe të papërmbajtur për dalje sa më të shpejtë në zgjedhje. Atyre që po kërkojnë zgjedhje të reja u është mbushur mendja se do të fitojnë. Sa më shumë po kërkojnë zgjedhje të jashtëzakonshme aq më shumë po trimërohen. Kur pozita po i injoron me të drejtë, për të mos i lënë anash punët e shumta, ata po mendojnë se ne kemi frikë për këtë duel. Kështu puna e opozitës është bërë, mospuna apo ëndrra për zgjedhje të jashtëzakonshme. Kjo qasje vazhdon të jetë përjashtuese, kokëforte dhe e dëmshme. Çdo iniciativë, çdo ftesë, çdo veprimtari e Qeverisë ka një përgjigje nga opozita – Zgjedhje të Jashtëzakonshme – E në anën tjetër po kjo opozitë vazhdon ta kualifikoj qeverinë se nuk bashkëpunon, nuk është fleksibile e të tjera të ngjashme. E keqja më e madhe është se me këtë qasje kjo opozitë qëllimshëm dëshiron ta dëmtoj qeverinë dhe në anën tjetër të vazhdoj të pretendoj se me këtë po i mbron interesat vitale të Kosovës. Në të vërtetë tash sa kohë po e bënë mu të kundërtën. Është vërtetë punë e gjatë dhe e lodhshme të punohet në mënyrë demokratike duke qenë në opozitë. Punoni mos bojkotoni, sepse të qenët në opozitë duhet kuptuar si punë të madhe dhe ushqim demokratik për shoqërinë. E sa për zgjedhje, këtë duel do ta bëjmë në vitin 2018. Deri atëherë ne do të punojmë – për ju nuk e di”.

AAK

AAK nuk shkon më në takimet e Rashitit për Demarkacion

Shefi i Grupit Parlamentar AAK-së, Pal Lekaj ka dhënë lajmin për ndërrimin e pozicionit të AAK-së në lidhje me takimet me parti tjera.

Periskopi.com Lajme

Ai ka thënë se nuk do të marrin më pjesë në takimet që organizohen nga Naim Rashiti i shoqërisë civile, ku flitet për një marrëveshje për demarkacion dhe daljen nga ky bllokim politik, transmeton Koha.net.

Lekaj më pas ka thënë se kanë qenë politikanët kosovarë që kanë vënë indirekt kusht për viza demarkacionin.

“Kur europianët i kanë pyetur se a ka problem kjo çështje të kalojë në Kuvend, këta i kanë thënë që nuk ka problem dhe është futur si kusht”, ka shtuar Lekaj.

Pse po takohen Haradinaj, Limaj dhe Pacolli?

Të pasigurt dhe të pafuqishëm nëse të vetëm do të garojnë në zgjedhjet e përgjithshme, liderët e AAK’s, AKR’s dhe NISMA’s, po mbajnë takime intensive.

Periskopi Lajme

Kryetari i AAK’së, Ramush Haradinaj, Kryetari i NISMA’s, Fatmir Limaj, si dhe biznesmeni dhe shefi i AKR’s, Behgjet Pacolli, ditëve të fundit janë parë në takime dhe darka të shpeshta.

Burime të Periskopi’t mësojnë se takimet po mbahen me qëllim gjetjen e një mundësie që këto tri parti politike, AAK, NISMA, dhe AKR të ndërtojnë së bashku një koalicion parazgjedhor.

Treshja po synon përgatitjet për zgjedhjet e përgjithshme për të cilat po flitet, edhe pse  një datë apo muaj i mbajtës së tyre ende është vetëm në rrafshin e spekulimeve.

Bisedimet e para po tregohen konstruktive dhe shpresëdhënëse, thonë burime të Periskopi’t.

Takimet janë parë të jenë mbajtur në dhomën e duhanit të Hotelit Swiss Diamond.

Mes mjegullës nga tymi i cigareve, dhe halli që i ka bërë bashkë, burrat që drejtojnë këto tri parti po përpiqen të gjejnë një derë shpëtimi për të dalë nga mjegulla dhe ankthi që sjellin zgjedhjet e përgjithshme.

Që të tria, AAK, AKR dhe NISMA, ndihen të pasigurta dhe të pafuqishme nëse të vetme do të garojnë në zgjedhjet eventuale të përgjithshme. Të vetme në garë, asnjëra prej tyre nuk pritet të shënojë ndonjë rezultat që do t’u përmirësonte renditjen e tyre në top listën e partive politike në Kosovë.

Përkundrazi.

AAK tashmë është dëshmuar se ka një elektorat statik, që as nuk e rriti, por as nuk e zvogëloi këtë parti. Me këtë elektorat të besës dhe kanunit, humnera në mes dëshirave të  Haradinajt, dhe numrave kryeneçë të votuesve, kurrë nuk u ngushtua.

Me një partneritet a koalicion parazgjedhor me financierin Behgjet Pacolli dhe politikanin e shkathët të mbijetesave, Fatmir Limaj, obsesioni i Haradinajt për t’iu afruar postit të Kryeministrit bëhet më me shumë gjasa.

Çfarë do të përfitojë nga kjo NISMA e Fatmir Limaj? Asgjë, përpos një kalim pragu për të qenë pjesë e Kuvendit dhe lojërave politike.

Sidoqoftë, nuk është pak për NISMA’n. Brenda këtij subjekti tashmë edhe vet janë bindur se kalimi i 5 për qindëshit mbetet vetëm një kujtim i këndshëm – por i papërsëritshëm –  nga zgjedhjet e vitit 2014. Prandaj, për NISMEN dhe Limajn, më shumë se kurrë më parë vlen udhëzuesi i emergjencave “të shpëtohet çfarëdo që mund të shpëtohet”.

Megjithëse me një fuqi të madhe financiare, por tejet i papërfillshëm në politikë, lidhja e një marrëveshjeje mes Pacollit, Haradinajt dhe Limajt, do ta nxirrte AKR’n nga estradizimi dhe rajoni i Gollakut. Rikthimi i saj në Kuvend do të shprushte ambiciet e Pacollit dhe AKR’s për vazhdimin të atyre 35 ditëve të Presidencës. Nuk pritet që AKR të ketë tjetër projekt, përveç se ‘Baci Presidentë’.

Krijimi eventual i këtij koalicioni parazgjedhor do të mund të ndryshonte shumëçka në projeksionet para dhe pas zgjedhore.

Me dobësimin e madh të LDK’së, me një PDK të plagosur e të pasigurt se do ta ruajë vendin e partisë së parë, synimi i treshes Haradinaj, Limaj dhe Pacolli, mbetët dobësimi i fuqisë dhe lënia jashtë loje e partisë më të madhe opozitare, Lëvizjes Vetëvendosje.

Një koalicion pas zgjedhor PDK+AAK+AKR+NISMA, do të ishte klubi i të njëjtëve. Klubi ku dikur përkisnin të gjithë, por tradhtitë, intrigat, e mashtrimet i kishin bërë pikë e pesë.

Ndoshta, zori i madh do t’i bëjë sërish së bashku.

Anton Berisha

Ish-shefi i ART-së: Kosova ka humbur shumë me marrëveshjen për kodin telefonik

Anëtari i Kryesisë së AAK-së, Anton Berisha, që dikur ishte shefi i Autoritetit Reegullativ të Telekomunikacionit në Kosovë, ka folur për Koha.net rreth zhvillimeve të fundit në këtë fushë.

Periskopi.com Lajme

Me ngurrim për të folur rreth kësaj teme, sepse nuk ka një dokument, ai foli shkurt, duke vënë në pah dyshimet e tij.

Anton Berisha ka thënë se ende nuk ka një dokument zyrtar, përkundër që është një deklaratë e Bashkimit Evropian, dhe nuk është e sigurt asgjë, ngaqë kështu ka qenë edhe vite më parë e më pas është negociuar marrëveshja e arritur.

Berisha më parë ka shkruar edhe në llogarinë e tij në Facebook në lidhje me këtë temë, duke thënë se marrja e kodit duke dhënë infrastrukturën telekomunikuese në veri Serbisë, nuk sjell asnjë dobi.

“Kosova këtu ka humbur ngaqë ka lejuar që ata të bartin asetet e Telekomit në MTS, por dyshimet i kam që ka edhe lëshime tjera”.

Dyshimet e tij janë që Kosova ka bërë edhe kompromise tjera duke lëshuar edhe favore tjera për Serbinë, me kusht që të marrë kodin telefonik nga ITU, Unioni Ndërkombëtar i Telekomunikacionit, gjë që i takon Kosovës.

“Dyshimet e mia janë që këta do të shtrijnë në gjithë Kosovën operatorin e tyre”, shtoi Berisha, duke thënë se nuk mund të ketë kod etnik, që të shtrihet vetëm në një rajon. E kjo që thotë Berisha përshtatet me atë që ka thënë Marko Gjuriq, se pas dy vitesh do të ketë shtrirje në tërë territorin e Kosovës të telefonisë serbe.

Reforma zgjedhore e Thaçit

Opozita sërish e bojkoton ftesën e Thaçit për takim

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi nesër, e premte, në orën 11:00, do t’i takojë përfaqësuesit e subjekteve politike për të diskutuar për reformën zgjedhore.

Teuta GASHI Lajme

Të paktën kështu shkruan në agjendën e tij, ngase ata të opozitës nuk do të marrin pjesë, njëjtë sikur vepruan javën e kaluar në takimin e parë të Thaçit për reformën zgjedhore, raporton Periskopi.com

Vetëvendosje, AAK dhe NISMA refuzojnë ftesën e tij duke kërkuar zgjedhje të reja e jo reformë zgjedhore.

Kreu i Vetëvendosjes, Visar Ymeri thotë se zgjedhjet e reja, po të mbahen të ndershme, do të prodhonin legjitimitet për institucionet dhe mbi të gjitha do të sillnin mundësinë për ndryshim që aq shumë i duhet Kosovës.

“Pra, e refuzoj këtë ftesë për reformë zgjedhore. Zgjedhjet janë zgjidhja e vetme. Në të mirë të vendit”, thotë ai, raporton periskopi

Njësoj, qëndrim nuk ka ndryshuar as AAK-ja e Ramush Haradinajt.

Ky subjekt vlerëson se tash është shumë vonë që të bëhet një reformë zgjedhore, pasi sipas tyre, nuk përjashtohet mundësia që zgjedhjet e radhës ndoshta të mbahen  brenda disa muajsh.

Avni Arifi anëtari i kryesisë së AAK-së, njëherish kryetar i degës së kësaj partie në Prishtinë e konfirmon mospjesëmarrjen e tyre nesër në takimin e ftuar nga Thaçi, për Periskopi.com

“Jo nuk marrim pjesë, qëndrimi është i njëjti qysh në fillim”, thotë Arifi.

Edhe NISMA nuk kanë ndryshuar qëndrimin.

Bilall Sherifi nga kjo parti thotë për Periskopi.com se ftesë është reprizë, por edhe përgjigjen e ka të tillë.

Ai e quan pseudo-tryezë, atë që ka organizuar Thaçi, pasi sipas Nismës vendi duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme dhe legjislatura e re ta bëjë reformën zgjedhore.

“Edhe një JO për ftesën e tretë e ka qysh tani. Le ta mbanë aty si kredi se mund t’i duhet”, tha Sherifi.

Në takimin e javës së kaluar, morën pjesë PDK-ja me përfaqësim nga Enver Hoxhaj dhe Uran Ismaili ngase Kadri Veseli nuk ishte në Kosovës, ndërsa LDK është përfaqësuar nga vet Isa Mustafa i cili qe kthyer atë ditë nga Londra për këtë takim.

Aty ishin edhe përfaqësues të subjekteve të vogla në vend, që nuk kanë grupe parlamentare në Kuvend, nga disa komunitete./ Periskopi

 

Krejt çka kërkoi Hashim Thaçi për reformën zgjedhore, ku opozita nuk shkoi